а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окапан

окапаниот
Вид збор: Придавка
Што е на крај на силите, премален, опаднат, изнемоштен.
Примери:
Млада, но окапана жена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи