а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окапаник

мн. окапаници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што е опаднат, пропаднат.
Албански: i dështuar, i shkatërruar
Употреба: Разговорно
Примери:
Помина твоето време, окапанику.
2. Тој што е сиромашен.
Англиски: wretch Албански: i varfër, varfanjak
Употреба: Разговорно
Примери:
Остави го, окапаник е, нема, а се фали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК