а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оканица

мн. оканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33466
1. Метален сад за мерење течност што собира една ока.
Примери:
Оканица боза.
2. Голем сад, чаша, обично за ракија, кафе и сл.
Примери:
Што се овие оканици, во нив ли се пие кафе?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК