а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оканик

мн. оканици
Вид збор: Именка, машки род
1. сад
Албански: pjatë
Употреба: Архаизам
2. Тег за мерење тежина од една ока.
Албански: peshoj për një okë
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи