а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окали

окалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка со кал.
Англиски: stain Албански: bëj me baltë
Примери:
Ги окали чевлите одејќи низ тревата.
2. заплетка, изгреши
Англиски: err Албански: gaboj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја окали работата.
3. Пушти лош глас, создаде лошо име за некого; посрами, оцрни некого.
Англиски: slander Албански: shpif, gojos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се правеше само за да го окали пред роднините.
Изведенки
1. окалува несв.
окалуваат
2. окалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи