а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окаже

окажат
Вид збор: Глагол, свршен
Открие, предаде тајна.
Англиски: betray
Примери:
Тој не е доверлив човек, ќе те окаже.
Изведенки
1. окажува несв.
окажуваат
2. окажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи