а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окае

окаат; окај, окајте; окајав, окајаа; окајал; окајан; (ќе) окаев, (ќе) окаеја; (ќе) окаел; окаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30748
1. Искупи грев со каење.
Албански: pendoj
Употреба: Црковен термин
Примери:
Отиде во манастир да ги окае гревовите.
2. одмазди
Англиски: retaliate Албански: hakmerrem
Примери:
Нема кој да го окае.
3. Исплаче мртовец.
Албански: vajtoj të ndjerin
Примери:
И кога умре, не му прости, не го окаја.
Изведенки
1. окајува несв.
окајуваат
2. окајување ср.
глаг. им.