а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

окади

окадат
Вид збор: Глагол, свршен
При религиозен обред - исчади со темјан.
Примери:
Се помоли пред иконата, ја окади собата и седна.
Изрази
Не окадува - не ни помислува да дојде, да влезе некаде.
Изведенки
1. окадува несв.
окадуваат
2. окадување ср.
глаг. им.