а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожули

ожулат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика телесна болка со притисок, триење, cтегање и сл.; сп. жули.
Примери:
Го ожули потпирајќи му се на рамото.
Изведенки
ожулува несв.
ожулуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи