а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожнее

ожнеат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши жнеење житни стебла, собере жито од нива.
Англиски: harvest
Употреба: Земјоделство
Примери:
Годинава рано го ожнеаја житото.
Изведенки
1. ожнева несв.
ожневаат
2. ожневање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи