а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожили

ожилат
Вид збор: Глагол, свршен
Пушти жили, развие млад корен.
Примери:
Младото гранче во водата брзо ожили.
Стракот сиурно ќе ожили, но потребно е повеќе време.
Изведенки
1. ожилува несв.
ожилуваат
2. ожилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи