а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оживотвори

оживотворат
Вид збор: Глагол, свршен
Спроведе во живот некоја замисла.
Англиски: realize
Примери:
Тој ја оживотвори старата идеја.
Успеа да го оживотвори својот сон.
Изведенки
оживотворување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи