а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оживее

оживеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се врати од смрт во живот.
Англиски: revive Албански: ringjall
Примери:
Цвеќето беше речиси исушено, но го навадив и оживеа.
2. се јави, се изрази, се покаже
Албански: paraqit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оживеа интересот за селскиот туризам.
3. се развесели
Англиски: liven Албански: gjallëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Влегоа гоcтите и домаќините оживеаја.
4. Направи некој да се врати во живот.
Англиски: revive Албански: ringjall
Примери:
Го оживеа со чаеви и со лековити тревки.
5. Направи некој или нешто да се развесели.
Албански: gëzoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Летниот распуст ја оживеа нашата улица.
6. Направи да се вратат сеќавања, спомени.
Англиски: liven Албански: përkujtime
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гледајќи ги старите фотографии, го оживеа минатото.
Изведенки
1. оживува несв.
оживуваат
2. оживување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи