а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожесточи

ожесточат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе некого или нешто до состојба на жестокост, суровост, безмилосност.
Англиски: infuriate Албански: tërboj, egërsoj
Примери:
Некој отстрана дофрли нешто и ја ожесточи расправата.
2. (се ожесточи) Стане жесток, суров, безмилосен.
Англиски: infuriate Албански: tërbohem, egërsohem
Примери:
Тој одеднаш се возбуди и се ожесточи.
Изведенки
1. ожесточува несв.
(се) ожесточуваат
2. ожесточување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи