а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожесточен

ожесточениот
Вид збор: Придавка
жесток, суров, безмилосен
Англиски: furious
Примери:
Ожесточена битка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи