а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожени

оженат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Најде некому жена, овозможи, направи се за да може маж да стапи во брак.
Англиски: marry Албански: martoj
Примери:
Тој го ожени синот.
2. (се ожени) Стапи во брак.
Англиски: marry Албански: martohet
Примери:
Се ожени за девојката со која е заедно уште од средно училиште.
Сите го тераа да се ожени, но тој не сакаше ни да слушне.
Изведенки
оженува несв.
(се) оженуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи