а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожедни

ожеднат
Вид збор: Глагол, свршен
Почувствува жед.
Англиски: thirst
Примери:
Побара вода, ожеднал.
Коњите ожеднаа, па ги однесоа на поило.
Изведенки
1. ожеднува несв.
ожеднуваат
2. ожеднување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи