а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожег

мн. ожези
Вид збор: Именка, машки род
Железна прачка извиткана на крајот за распретување оган, жар.
Англиски: poker
Примери:
Огнот изгасна, па го зеде ожегот за да го распали.
Стар ожег.
Исчаден ожег.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи