а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ожебави

ожебават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане набран, збрчкан.
Албански: rrudhet, krruset
Примери:
Ожебави и во лицето и во снагата.
2. (се ожебави) Се набере, се збрчка.
Албански: rrudhet, krruset
Примери:
Ослабе одеднаш и се ожебави во лицето.
Изведенки
1. ожебавува несв.
(се) ожебавуваат
2. ожебавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи