а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ождреби

ождребат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За кобила - донесе на свет ждребе.
Англиски: foal Албански: pjell mëz
Примери:
Кобилата ождреби две ждребиња.
2. (се ождреби) За кобила - добие ждребе.
Англиски: foal Албански: pjell mëz
Примери:
Уште малку ќе се ождреби кобилата.
3. (се ождреби) За ждребе - се роди.
Англиски: foal Албански: pjell mëz
Изведенки
1. ождребува несв.
(се) ождребуваат
2. ождребување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи