а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одљуби

одљубат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Престане да чувствува љубов, да сака некого.
Албански: nuk dashuron më
Примери:
Поради пиењето таа го одљуби сопругот.
2. (се одљуби) Престане да чувствува љубов еден кон друг, се отсака со некого.
Албански: nuk dashuron më
Примери:
Брзо се заљубија, брзо се одљубија.
Изведенки
1. одљубува несв.
(се) одљубуваат
2. одљубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи