а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одјаде

одјадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Престане да јаде нешто што претходно јадел.
Албански: prish oreksin, nuk ha
Примери:
Одјадов баклава откако еднаш се прејадов.
Уште како дете ги одјаде јајцата.
2. (само 3л.) Му (ми, ти ...) се одјаде; изгуби волја за јадење.
Албански: humb oreksin, nuk ha
Примери:
Му се одјаде штом влегоа.
Кога видов што има за ручек, ми се одјаде.
Изведенки
одјадува несв.
(се) одјадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи