а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одјави

одјават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Објави крај на нешто што било најавено, што е во тек (приредба, емисија на ТВ).
Албански: çlajmëroj
Примери:
Водителката ја одјави емисијата.
2. Извести дека престанува тоа што било пријавено.
Англиски: cancel Албански: çregjistroj
Примери:
Го одјавила станарот, зашто се иселил.
Возот што требаше да пристигне го одјавија.
3. (се одјави) Извести дека престанува тоа што било пријавено.
Англиски: cancel Албански: çregjistroj
Примери:
Одјави се од старата фирма, па потоа дојди да те пријавиме.
Изведенки
1. одјавува несв.
(се) одјавуваат
2. одјавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи