а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одјава

мн. одјави
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27103
1. Известување со кое нешто се одјавува.
Англиски: cancellation Албански: çlajmërim
Примери:
Телевизиска одјава.
2. Документ со којшто нешто се одјавува.
Англиски: cancellation Албански: çlajmërim
Примери:
Потребно е да донесете одјава од претходното место на живеење.