а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одѕвони

одѕвонат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испушти ѕвонлив звук.
Англиски: sound Албански: tingëllon, cingares
Примери:
Се слушна тап удар а потоа одѕвони скршен прозорец.
Лажицата одѕвони во тенџерето.
2. Со ѕвонење даде знак.
Англиски: sound Албански: tingëllon
Примери:
Ѕидниот часовник одѕвони десет часот.
Тој одѕвони двапати кратко и еднаш долго, така се најавуваше.
Изведенки
1. одѕвонува несв.
одѕвонуваат
2. одѕвонување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи