а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одушеви

одушеват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16245
1. Предизвика восхит, силна возбуда.
Англиски: exhilarate Албански: fascinoj, gëzoj
Примери:
Театарската претстава го одушеви.
2. (се одушеви) Се восхити, се возбуди.
Англиски: excite Албански: eksitoj, emocionoj
Примери:
Тие се одушевија од прекрасната природа.
Изведенки
1. одушевува несв.
(се) одушевуваат
2. одушевување ср.
глаг. им.