а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одушевен

одушевени
Вид збор: Придавка
Ранг: 9709
восхитен, возбуден
Англиски: exhilarated
Примери:
Одушевената маса му ракоплескаше на говорникот.