а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одучи

одучат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да изгуби, да заборави навика.
Англиски: teach Албански: zhvadit, zvjerdh, largon shprehi
Примери:
Тој го одучи кучето од копање по дворот.
Ќе ги одучам да не ми доаѓаат во ниедно време.
2. (се одучи) Се ослободи од навика.
Англиски: cure Албански: çlirohet nga shprehia
Примери:
Тешко ќе се одучи од пиењето.
Изведенки
1. одучува несв.
одучуваат
2. одучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи