а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одука

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Заборавање, губење навика.
Изрази
Има наука, има и одука - стекнатите навики можат и да се заборават.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи