а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одруча

Вид збор: Глагол, свршен
(ми се одруча) Изгуби желба за ручање, јадење.
Употреба: Безлично
Примери:
Додека стаса ручекот, ми се одруча.
Изведенки
одручува несв.
(ми се одручува)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи