а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одртави

одртават
Вид збор: Глагол, свршен
Стане дрт.
Англиски: get old
Употреба: Груб збор , Разговорно
Примери:
Песот одртаве, повеќе не одеше со овците.
Каков беше кога беше млад, но сега одртаве, не е истиот човек.
Изведенки
одртавува несв.
одртавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи