а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одрпа

одрпаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скине, искине, испокине нешто од невнимателност.
Албански: gris
Примери:
Децата береа кајсии, па ги одрпале панталоните.
Кучето во игра им ја одрпа облеката.
2. (се одрпа) Се искине, се испокине од невнимателност.
Албански: gris, shkyj
Изведенки
одрпува несв.
(се) одрпуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи