а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одрон

мн. одрони
Вид збор: Именка, машки род
Камење и земја што се одронуваат и паѓаат од повисоко, ридско место; местото каде што има одронувања.
Англиски: falling rocks
Примери:
Одрони од карпи.
На автопатот има одрони.
Одрон на патот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи