а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одроди

одродат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оттргне, оддалечи од роднини, блиски.
Албански: çfisnoj
Примери:
Мажот и ја одроди од сите.
2. (се одроди) Се оттргне, се оддалечи од роднини, блиски.
Албански: çfisnoj
Примери:
Откако остана сам во куќата, се одроди од малкуте роднини што му останаа.
Тие беа први братучеди, но се одродија, одвај се поздравуваа.
Изведенки
1. одродува несв.
(се) одродуваат
2. одродување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи