а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одрина

мн. одрини
Вид збор: Именка, женски род
1. Начин на одгледување винова лоза што се качува и се шири во висина и во ширина.
Примери:
Лозјето го сади одрина.
2. Винова лоза, лозница обично на дрвена конструкција и служи како заштита од сонце.
Англиски: pergola Албански: pjergullë
Примери:
Тој седеше под одрината и читаше весник.
И кога е најголемата жега, под разгранетата одрина е пријатно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи