а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одржлив

одржлива
Вид збор: Придавка
Што може да се одржи.
Англиски: sustainable Албански: qëndrueshëm
Примери:
Треба да се обезбеди негово одржливо финансирање.
одржлив развој
Изведенки
одржливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи