а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одречен

одречниот
Вид збор: Придавка
Што одречува, што негира: спрот. потврден.
Изведенки
одречно прил.
Негативно.
Пример: Не рече ништо, само одречно заврте со главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи