а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одрече

одречат; одречи, одречете; одреков, одрекоа; одрекол, одрекле; (ќе) одречев, (ќе) одречеа; (ќе) одречел; одречен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7294
1. Не признае нешто што е кажано, направено.
Англиски: deny Албански: mohoj, refuzoj
Примери:
Обвинетиот одрече дека е виновен.
2. Отрфли нешто.
Англиски: reject Албански: refuzoj
Примери:
Му беше соперник, но не можеше да ги одрече неговите доблести.
Рече дека ќе дојде, па потоа одрече.
3. Одговори на обраќање.
Англиски: deny Албански: kthej
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој го ислуша, но ништо не му одрече.
4. (се одрече) Се откаже од нешто.
Англиски: give up Албански: pranoj, dorzoj
Примери:
Се одрече од сè само за да ѝ угоди.
Изведенки
1. одречува несв.
(се) одречуваат
2. одречување ср.
глаг. им.
3. одрекува несв.
(се) одрекуваат
4. одрекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК