а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одреже

одрежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со режење оддели.
Англиски: cut off Албански: pres, ndaj
Примери:
Кашкавалот беше тврд, одвај му одрежа малку.
2. Остро одговори; пресече со збор.
Англиски: cut off Албански: pres me fjalë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се сврте и грубо одрежа: Тргнете се!
Изведенки
1. одрежува несв.
одрежуваат
2. одрежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи