а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одред

мн. одреди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6751
1. Воена единица или вооружена организирана група со борбена задача.
Англиски: detachment Албански: njësit, detashment
Употреба: Воен термин
Примери:
Партизански одреди.
Командант на одредот.
Одред од педесетина луѓе.
2. Организирана група со организација слична на воената.
Англиски: department Албански: repart
Примери:
Извиднички одред.