а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одредница

мн. одредници
Вид збор: Именка, женски род
1. Тоа што одредува, што е битно обележје.
Англиски: determinant Албански: determinantë, përcaktues
Примери:
географска одредница
2. Име, збор или израз, носител на поим што битно ја одредува неговата смисла и место каде што ќе се најде во некоја целина (картотека, индекс, регистар, речник).
Англиски: guideline Албански: direktivë, porosi
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи