а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одреден

одредени
Вид збор: Придавка
Ранг: 954
Утврден, установен, точно, јасно определен.
Англиски: determined Албански: i vendosur
Примери:
Во одредено време.
Изведенки
одреденост ж.
определеност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК