а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одредба

мн. одредби
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е пропишано, утврдено, што мора да се спроведува.
Англиски: regulation Албански: dispozitë
Употреба: Правда
Примери:
Законска одредба.
Одредби на Правилникот за работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи