а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одрвени

одрвенат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане дрво.
Англиски: lignify Албански: drunohet
Примери:
Стеблото на тоа цвеќе по неколку години ќе одрвени.
2. Стане тврд, цврст.
Англиски: harden Албански: forcohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јазикот како да му одрвени, не можеше збор да проговори.
Изведенки
1. одрвенува несв.
одрвенуваат
2. одрвенување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК