а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одрасне

одраснат; одрасни, одраснете; одраснав, одраснаа; одраснал; одраснат; одраснев, одраснеа; одраснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22320
порасне
Англиски: grow up
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК