а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одрано

Вид збор: Прилог
Ранг: 31874
1. Во зори, рано наутро.
Англиски: early
Примери:
Тој стана одрано, уште сонцето не беше изгреано.
2. Навреме или пред очекуваното време.
Англиски: early
Примери:
Тој ја фати одрано работата и уcпеа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК