а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одрами

одрамат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17062
Симне од рамо.
Примери:
Ја одрами торбата и седна.
Изведенки
1. одрамува несв.
одрамуваат
2. одрамување ср.
глаг. им.