а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одрази

одразат; одразил; одразен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12867
1. Создаде, направи одраз, слика од нешто на некоја мазна површина (огледало, стакло, вода).
Англиски: reflect Албански: reflektoj
Примери:
Огледалото ја одрази жената послаба отколку што е навистина.
2. одбие, отсјае
Англиски: reflect Албански: reflektoj
Примери:
Огледалото силно ја одрази светлината од блицот.
3. Во уметноста - претстави, предаде.
Англиски: reflect Албански: paraqet, reflekton
Примери:
Романот точно го одразува секојдневниот живот од тој период.
Неговите слики одразуваат длабока осаменост.
4. (се одрази) Се одбие, се отслика нешто на некоја мазна површина.
Англиски: reflect Албански: reflektoj
Примери:
Сонцето на заоѓање се одрази на прозорецот.
5. (се одрази) За чувства, емоционални состојби - се покаже, се пројави.
Англиски: reflect Албански: reflektoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Длабокиот немир се одрази и на нејзиното лице.
6. (се одрази) Се покаже, се пренесе како влијание, резултат, последица од нешто.
Англиски: influence Албански: ndikoj, reflektoj
Примери:
Нивните несогласувања се одразија и на нас.
Нејзиното присуство се одрази поволно на атмосферата.
Изведенки
1. одразува несв.
(се) одразуваат
2. одразување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК