а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одразителност

Вид збор: Именка, женски род
рефлексивност, мисловност
Англиски: reflexivеness
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Неговата одразителност дава сознанија за вистината, разумот, срцето и душата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК