а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одработи

одработат; одработам, одработил; одработен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22047
Изврши определена работна обврска; се оддолжи за нешто (врати долг, надомести однапред или отпосле за слободен ден).
Англиски: work out
Примери:
Јас го одработив мојот дел, сега на ред сте вие.
Тој го одработи своето и замина во пензија.
Ја одработивме саботата за претходниот продолжен викенд.
Изведенки
1. одработува несв.
одработуваат
2. одработување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК